In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

it2012

Naszą witrynę przegląda teraz 65 gości 
Użytkowników : 2
Artykułów : 2481
Zakładki : 6
Odsłon : 1656303

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, aby dostawać regularnie informacje o wydarzeniach w naszej gminie

cz

Jednym z najcenniejszych i najciekawszych zabytków Gminy Janowice Wielkie jest późnośredniowieczna dzwonnica - pozostałość po istniejącym w tym miejscu kościele, znajdująca się we wsi RADOMIERZ, tuż przy drodze krajowej nr 3 Jelenia Góra - Wrocław.

Pierwsza wzmianka o Radomierzu pochodzi z 1305 r. Kościół powstał w tym miejscu około 1312 r., a dzwonnica pochodzi z przełomu XV i XVI w. W XVI w. kościół został przejęty przez protestantów, jednak w wyniku represji podczas wojny trzydziestoletniej ich liczebność się zmniejszyła i kościół zwrócono katolikom, w następstwie czego z czasem stał się filią parafii w Miedziance. To doprowadziło do spadku jego znaczenia i w końcu do rozbiórki w 1849 r. Pięknie rzeźbione płyty nagrobne rycerskiego rodu Schaffgotschów z przyziemia kościoła zostały przeniesione do Cieplic, gdzie można je oglądać przy murze tamtejszego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela. Z kościoła ocalała tylko 20-metrowa dzwonnica, zbudowana na rzucie kwadratu, z charakterystycznymi oknami w kamiennych opaskach o zróżnicowanym wykroju w kształcie trójliścia ściętego, kotarowym oraz tzw. oślego grzbietu. Na wieży znajdują się trzy cenne dzwony spiżowe ufundowane przez hrabiego Bernarda von Schaffgotscha. Najstarszy z nich pochodzi z roku 1576, jest ozdobiony fryzem przedstawiającym korowód zwierząt, największy ma 111 cm średnicy, wykonany został w 1612 roku i znajduje się na nim nazwisko fundatora. Trzeci, najmniejszy dzwon datuje się na 1595 rok.  

Wokół wieży znajdują się pozostałości katolickiego, a następnie ewangelickiego cmentarza otoczonego kamiennym murem z półkoliście zamkniętą bramą. Znajduje się na nim także m. in. grób trzech nieznanych z imienia i nazwiska żołnierzy LWP. Tuż obok wieży obejrzeć można  budynek dawnej plebanii pochodzący z końca XVIII wieku, obecnie stanowiący własność prywatną.  

Wieża nigdy nie była remontowana, a mimo to do naszych czasów przetrwała w zaskakująco dobrym stanie. W 2010 roku w ramach unijnego programu „Zobaczyć Krajobraz – Dotknąć Przeszłość” podjęto remont w celu przekształcenia jej w punkt widokowy. Na rzucie dawnego kościoła został dobudowany budynek, w którym będą się mieścić informacja turystyczna oraz sala spotkań.

 

Gminna Informacja Turystyczna - Wieża Widokowa w Radomierzu

 

czynna w miesięcach od maja do końca września

wtorek - piątek: 9:00 - 17:00 

sobota - niedziela: 10:00 - 18:00

 

w okresie od października do końca kwietnia Wieża Widokowa dostępna jest dla grup zorganizowanych w godzinach pracy Urzędu Gminy (pon - pt 7:30 - 15:30) po wcześniejszym ustaleniu terminu telefonicznie. 

 

Radomierz 60a

58-520 Janowice Wielkie

 

tel. 75 700 00 27 

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

wstęp na wieżę jest bezpłatny!