In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

it2012

podatki

rada

smieci

Naszą witrynę przegląda teraz 56 gości 
Użytkowników : 22
Artykułów : 2877
Zakładki : 6
Odsłon : 2083037

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, aby dostawać regularnie informacje o wydarzeniach w naszej gminie

cz

Na zaproszenie Stowarzyszenia Góry Szalonych Możliwości przez dwa dni gościliśmy w Janowicach dwie młode Francuzki – Lucie i Claire, które od miesiąca realizują projekt „Recette and Bicyclette”. Poruszając się na rowerach, dziewczyny rozpoczęły swoją podróż w Niemczech, skąd dotarły do Poznania, Wrocławia, a później do Janowic. Przed nimi Czechy, Słowacja, Węgry, a podróż zakończą w Rumunii. W odwiedzanych przez siebie miejscach zbierają przepisy lokalnej kuchni, uczą się gotować proponowane potrawy. Przed przyjazdem do naszej gminy w Polsce wypróbowały już przepisy na pierogi ruskie, krupnik, żurek oraz mazurek.

Na warsztatach w międzypokoleniowym gronie zorganizowanych w świetlicy „Rudawy” przygotowane zostały cztery potrawy: kluski śląskie i kopytka z sosem pieczarkowym, racuchy z jabłkami oraz ciasto – murzynek. Lucie i Claire aktywnie uczestniczyły w gotowaniu i pieczeniu, robiąc szczegółowe notatki dotyczące zarówno składników potraw jak i związanych z nimi tradycji. Na zakończenie warsztatów nastąpiła degustacja potraw, był też czas na rozmowy z naszymi seniorkami.
Program pobytu Francuzek w Janowicach uzupełnił spacer po okolicy oraz wizyta w Wieży Widokowej w Radomierzu.