In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

it2012

podatki

rada

smieci

Naszą witrynę przegląda teraz 53 gości 
Użytkowników : 22
Artykułów : 2920
Zakładki : 6
Odsłon : 2154894

dzeilnicowy 

kryzys  

dzeilnicowy  

liczby

esesja

mapagminy1

wies

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, aby dostawać regularnie informacje o wydarzeniach w naszej gminie

cz

Tylko pod krzyżem

Tylko pod tym znakiem,

Polska jest Polską, a Polak-

Polakiem

W sobotę, 06.10.2018 r. podczas Mszy Świętej w Kościele Parafialnym w Radomierzu dokonano uroczystego poświęcenia ufundowanego przez tamtejszych Parafian dębowego krzyża. Wyżej wspomniany dzień stanowił pięćdziesiątą drugą rocznicę odpustu parafialnego po wojnie w miejscowym kościele.

Parafialna uroczystość związana była z siedemsetną rocznicą powołania przez Papieża Klemensa V w ówczesnej Sifridi Villa (Wieś Zygfryda) pierwszej katolickiej parafii (1318 r.). Katolicka parafia istniała do 1538 r., czyli do chwili dotarcia do miejscowości protestantyzmu.

W 1947 r. Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze przyznało Polakom, powojennym mieszkańcom „Czystkowa” obecny, poewangelicki kościół. Świątynia historyczną decyzją Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego od 1966 r.  (rok Milenijny),  jako patronkę obrała Matkę Boską Różańcową.

Wszystko wskazuje na to, że w 2019 r. Sługa Boży Stefan Kardynał Wyszyński zostanie ogłoszony przez Watykan błogosławionym. Dla katolickiej wspólnoty Radomierza powodem do wielkiej radości jest przechowywany w aktach parafialnych autentyczny dekret z odręcznym podpisem Prymasa, nadający tutejszemu kościołowi ww. Patronkę. 

Nowo zainstalowany na budynku użytkowanego kościoła krzyż ”Polonia Restituta 1918-2018„ (Polska Odrodzona) wykonany został  przez panów: T. i P. Żychowskich, którzy realizują wszystkie prace stolarskie w kościele. Sama świątynia pochodzi z 1750 r.

Poświęcenia dokonał ks. Andrzej Grodzki z Kopańca przy udziale tutejszych wiernych oraz zaproszonych księży katolickich.

Warto zaznaczyć, że Radomierz jest jedną z najstarszych miejscowości Kotliny Jeleniogórskiej. Został założony w roku 1300 przez niemieckiego rycerza Seiferta (Zygfryda) oraz osadników, którzy przez Świerzawę przybyli tutaj z Frankonii (okolice Frankfurtu nad Menem), co zanotowane jest w Liber Fundations Episcopatus Vratislawiensis, czyli Księdze Fundacyjnej Biskupa Wrocławskiego. 
Tekst: Ks. Proboszcz E. Jacyszyn
Zdjęcia: K. Zawadzki