In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

it2012

podatki

rada

smieci

Naszą witrynę przegląda teraz 40 gości 
Użytkowników : 23
Artykułów : 2964
Zakładki : 6
Odsłon : 2200509

dzeilnicowy 

kryzys  

dzeilnicowy  

liczby

esesja

mapagminy1

wies

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, aby dostawać regularnie informacje o wydarzeniach w naszej gminie

cz

 

Dzieci ze świetlicy wiejskiej „Rudawy” w Janowicach Wielkich wraz z opiekunem oraz jedną z mam miały ogromną przyjemność uczestniczyć w akcji "Śmieci skrzydeł nie mają", którą na terenie Polski prowadzi ekolog i podróżnik – Dominik Dobrowolski.

Dzięki dotacji dla naszego projektu "Śmieci nie mają skrzydeł" od Stowarzyszenie Eko-Unia, dzieci z naszej świetlicy wzięły udział w dwóch wyprawach w góry połączonych z lekcjami ekologicznymi, sprzątaniem szlaków oraz wieszaniem tabliczek zachęcających do zabierania/znoszenia z gór swoich śmieci. Na każdej z wycieczek od startu do ich zakończenia towarzyszył nam wspomniany wyżej inicjator akcji. Pierwszego dnia pod Świątynią Wang odbyła się pierwsza część lekcji ekologicznej, dzieci dostały od p. Dominika koszulki z logo akcji oraz soczki. Później wyruszyliśmy na szlak docierając do Domku Myśliwskiego, gdzie odbyły się warsztaty z pracownikiem KPN-u. Kolejnym etapem wyprawy było schronisko Schronisko Pttk Samotnia im. Waldemara Siemaszki, w którym wspólnie przymocowaliśmy tabliczkę z orłem przednim i hasłem akcji. Kolejna tabliczka dzięki dzieciom z Janowic zawisła w Schronisko PTTK Strzecha Akademicka. W drodze powrotnej dzieci dostały rękawiczki i worki na śmieci, do których zbierały znalezione na szlaku śmieci. Serdecznie dziękujemy autorowi akcji za inspirację i współpracę, pracownikom Karkonoskiego Parku Narodowego - A. Mitek za pomoc oraz Aleksandrze Trytek za przeprowadzenie bardzo ciekawych warsztatów dla dzieci, schroniskom Samotnia i Strzecha Akademicka za gościnę i życzliwość! Drugi dzień to wyprawa dla młodszych dzieci. Trasa niby troszkę łatwiejsza, ale jednak wymagająca - na pięknie położony Wysoki Kamień. Trudy wędrówki zostały zrekompensowane. Po ostrym podejściu dzieci zachwyciły się widokiem rozpościerającym się ze szczytu Wysokiego Kamienia. Bardzo ciepłe przyjęcie przez Państwa D. i J. Pawła Gołbów oraz Ich Syna - gospodarzy niezwykłego, wybudowanego przez Nich od podstaw schroniska i pyszna szarlotka – poczęstunek od gospodarzy, dopełniły radość z wędrówki. Oczywiście była i lekcja ekologiczna, powiesiliśmy też wspólnymi siłami tabliczkę akcji "Śmieci skrzydeł nie mają". W drodze powrotnej sprzątaliśmy z niezłym skutkiem szlak. Bardzo udaną wyprawę zakończyliśmy w pizzerii w Szklarskiej Porębie.
Projekt „Śmieci skrzydeł nie mają” jest realizowany przez Stowarzyszenie Góry Szalonych Możliwości dzięki dotacji otrzymanej ze Stowarzyszenia „Eko-Unia”, prowadzącego III edycję programu „Małe granty dla zrównoważonego ekorozwoju”.
Tekst: K.Pisarska
logo Eko-Unia