In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

it2012

podatki

rada

smieci

Naszą witrynę przegląda teraz 39 gości 
Użytkowników : 23
Artykułów : 2967
Zakładki : 6
Odsłon : 2201229

dzeilnicowy 

kryzys  

dzeilnicowy  

liczby

esesja

mapagminy1

wies

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, aby dostawać regularnie informacje o wydarzeniach w naszej gminie

cz

We wtorek 12.12.2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wandy Rutkiewicz w Janowicach Wielkich wzięli udział w 1. Festiwalu Teatru Lekturowego organizowanym przez Teatr Dramatyczny im. L. Szaniawskiego w Wałbrzychu.
Ideą konkursu było to, czy do lektury szkolnej można podejść twórczo, czytać ją świeżo, zinterpretować w taki sposób, aby zachęcić do przeczytania przez innych.

Zamiast bryków pojawiła się więc angażująca wyobraźnię „ściąga teatralna” i to na deskach profesjonalnego teatru. Konfrontacja konkursowa miała zachęcić młodzież i nauczycieli do wspólnej zabawy i twórczego dialogu. Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami ( p. Jolanta Drygalska, p. Ewa Bartosiewicz) wystąpili z interpretacją powieści Edmunda Niziurskiego – „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”. Inscenizacja ta pełna humoru, zabawnych dialogów i dowcipów sytuacyjnych wzbudziła zainteresowanie widowni, która żywo reagowała podczas przedstawienia i nagrodziła je gorącymi brawami.
Nasi aktorzy zmierzyli się z niemałym wyzwaniem – musieli zagrać w prawdziwym teatrze na scenie studyjnej przed nieznaną publicznością, pokonać tremę (która dała o sobie znać) i w dodatku zagrać tak, aby jury konkursu wysoko oceniło ich występ. Tak też się stało i znaleźli się w gronie laureatów – na 9 zgłoszonych zespołów jury przyznało 1 nagrodę główną oraz 3 wyróżnienia (w tym jedno dla janowickiej grupy). Pozostali otrzymali dyplomy uczestnictwa. Warto nadmienić, że repertuar pozostałych grup był ambitny (m. in.„Moralność pani Dulskiej” G. Zapolskiej, „Dolina Issy” Cz. Miłosza, „Dziady cz. II” A. Mickiewicza), a poziom wiekowy zróżnicowany – obok uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum występowały 2 zespoły licealistów.
Nagrodzeni aktorzy to: Oskar Górnicki, Wojciech Drygalski, Juliusz Ameljan – Kowalski, Maryla Jońca, Mariola Markowiak, Michał Tomaszek, Kacper Małecki, Damian Turski, Patrycja Walla, Emilia Dąbrowska, Maciej Ćwiek, Łukasz Szymaniak, Maja Włodarczyk, Krzysztof Sadowski. Profesjonalna obsługa sprzętu w pomieszczeniu dźwiękowców – Mikołaj Dwojak.
Aktorzy i opiekunowie serdecznie dziękują dyrektorowi szkoły, panu Mirosławowi Wiśniewskiemu za wsparcie, empatię oraz umożliwienie uczestnictwa w tym przedsięwzięciu.
1.Festiwal Teatru Lekturowego jest jednym z działań realizowanych w ramach programu „Conrad / Szaniawski. Rok Conradowski w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu”, dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z grantu INSTYTUT KSIĄŻKI „Rok Conradowski 2017”.


Tekst: Redakcja Gazetka szkolna