In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

it2012

podatki

rada

smieci

Naszą witrynę przegląda teraz 59 gości 
Użytkowników : 2
Artykułów : 2825
Zakładki : 6
Odsłon : 2030883

dzeilnicowy 

kryzys  

dzeilnicowy  

liczby

plinki

mapagminy1

wies

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, aby dostawać regularnie informacje o wydarzeniach w naszej gminie

cz

W poniedziałek 16 października 2017 r. w janowickiej szkole obchodzony był Dzień Patrona, który w tym roku był dniem szczególnym. Szkoła Podstawowa im. Wandy Rutkiewicz w Janowicach Wielkich utworzona w wyniku przekształceń Gminnego Zespołu Szkół otrzymała nowy Sztandar.

Obchody święta rozpoczęły się Mszą Świętą, którą koncelebrowali proboszczowie: Ksiądz Piotr Suska oraz Ksiądz Eugeniusz Jacyszyn. Następnie wszyscy udali się do hali sportowej, w której odbyła się część oficjalna przekazania szkole Sztandaru. Na sali zgromadzili się goście, wśród nich pan Bogdan Kamiński przedstawiciel Rady Powiatu, pan Paweł Pawłowicz Przewodniczący Rady Gminy Janowice Wielkie, Radni Gminy, pan Kamil Kowalski Wójt Gminy, pan Miłosz Kamiński Sekretarz Gminy, fundatorzy Sztandaru, a wśród nich pani Adrianna Gurdak dyrektor ds. finansowo - gospodarczych firmy Dr Schneider Automotive Polska, dyrektorzy, kierownicy i przedstawiciele zakładów pracy i placówek gminnych, rodzice wśród nich pani Emilia Parzygnat Przewodnicząca Rady Rodziców, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz uczniowie.
Uroczystość miała podniosły charakter. W pierwszej części uczniowie przedstawili historię tworzenia obrzędowości w naszej szkole, czyli tworzenie symbolu logo szkoły, wyboru Patrona, nadania pierwszego Sztandaru. Kolejno nastąpił bardzo ważny moment, w którym Ksiądz Piotr Suska dokonał poświęcenia Sztandaru, po czym Wójt Gminy p. Kamil Kowalski przekazał dyrektorowi szkoły nowy Sztandar. Po prezentacji nastąpiło symboliczne przekazanie Sztandaru reprezentantom społeczności uczniowskiej. Poczet sztandarowy i przedstawiciele poszczególnych klas uczestniczyli w ceremonii ślubowania - to ważny moment dla całej społeczności szkolnej. Następnie dyrektor szkoły podziękował fundatorom Sztandaru wręczając pamiątkowe dyplomy oraz piernikowe domki symbolizujące szkołę, wykonane i ufundowane przez piernikarnię, którą prowadzi pan Marcin Goetz. Głównym fundatorem Sztandaru jest firma Dr. Schneider Automotive Polska pozostali fundatorzy to: Gmina Janowice Wielkie, Pan Jarosław Kądziela właściciel Browaru Miedzianka, firma Betform Art Janowice Wielkie, Szkoła Podstawowa im. Wandy Rutkiewicz w Janowicach Wielkich.
Po zakończeniu uroczystości w hali sportowej goście udali się do auli szkolnej, gdzie rozpoczęła się uroczystość pasowania pierwszoklasistów. Najmłodsi zostali symbolicznie przyjęci do grona uczniów naszej szkoły (pasowanie nawiązujące do czasów rycerskich, tylko zamiast królewskiego miecza duży ołówek) i ślubowali w obecności nowego Sztandaru. Po życzeniach od starszych kolegów otrzymali prezenty od swoich rodziców. Jak każdego roku uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami posadzili na pamiątkę tego dnia drzewko, które będzie rosnąć razem z nimi. Następnie goście udali się na poczęstunek podczas którego mogli dokonać wpisu do kroniki Sztandaru.
Nawiazując do działalności Patronki szkoły, Wandy Rutkiewicz dla uczniów klas starszych zorganizowano spotkanie z panem Marianem Sajnogiem, który opowiadał uczniom o swoich wyprawach w góry wysokie, w tym Karakorum ubarwiając swoją prelekcję zdjęciami z wyprawy. Opowiadał również uczniom o  Patronce szkoły. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali ciekawej relacji i już umówiliśmy się na następne spotkanie.
To był wyjątkowy dzień, który zapisze się na trwałe na kartach historii naszej szkoły.
"Dziękuję fundatorom Sztandaru, władzom gminy, wszystkim, którzy przygotowali scenariusze uroczystości, głównej części - pani Teresie Łyczanej, pani Marzenie Pikus oraz pani Joannie Faber przygotowujących pasowanie pierwszoklasistów, panu Piotrowi Lesińskiemu współprowadzącemu uroczystości, wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły, rodzicom, panu Adamowi Ozimkowskiemu za wypożyczenie sprzętu alpinistycznego, pani Kindze Milancej Sołtysowi Komarna za wypożyczenie dodatkowego sprzętu nagłaśniającego oraz wszystkim gościom i osobom, które przyczyniły się do uświetnienia naszej uroczystości.
Wszystkim bardzo serdecznie dziękuję."


Mirosław Wiśniewski
Dyrektor szkoły

Tekst: Szkoła Podstawowa im. W. Rutkiewicz/K.R
Zdjęcia: Szkoła Podstawowa im. W. Rutkiewicz