In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

it2012

podatki

rada

smieci

Naszą witrynę przegląda teraz 39 gości 
Użytkowników : 2
Artykułów : 2826
Zakładki : 6
Odsłon : 2032377

dzeilnicowy 

kryzys  

dzeilnicowy  

liczby

plinki

mapagminy1

wies

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, aby dostawać regularnie informacje o wydarzeniach w naszej gminie

cz

Niczym nie zawiniliśmy,
może tylko tym,
że byliśmy Polakami.


18 września 2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wandy Rutkiewicz w Janowicach Wielkich obchodzili Dzień Sybiraka pod hasłem Pamięci tych, co zostali na „ Nieludzkiej Ziemi ”. Dzień ten przypada w rocznicę napaści sowieckiej Rosji na Polskę, która miała miejsce 17 września 1939 r. To szczególna data dla Sybiraków i Kresowian, jest symbolem naznaczenia ich życia, sposobem na zachowanie w pamięci ich tragedii i tułaczego losu.

Na akademię z tej okazji uczniowie zaprosili Sybiraków mieszkający w Janowicach Wielkich – Annę i Piotra Nacewiczów, Walerię Prokop, Wandę Stankiewicz, Witolda Myślickiego, Marię Czaję oraz pani Janinę Myślicką autorkę Wspomnień janowickich Sybiraków, księdza Eugeniusza Jacyszyna oraz wójta Gminy Kamila Kowalskiego.
Uroczystość rozpoczęto od krótkiego przypomnienia historii września 1939 roku oraz zsyłki Polaków na Sybir na przestrzeni wieków, wykorzystano także fragmenty Wspomnień janowickich Sybiraków, które wzruszyły i wywołały łzę w oku nie tylko u dorosłych gości, ale także uczniów, odczytano fragmenty wiersza napisanego przez panią Marię Czaję. Uczniowie zaproszonym gościom wręczyli róże, które symbolizowały słowo dziękuję.
Na zakończenie głos zabrała pani Janina Myślicka, która w imieniu Sybiraków podziękowała uczniom i dyrekcji szkoły oraz pani Joannie Faber i pani Ewie Bartosiewicz za przygotowanie uroczystości. W swoich podziękowaniach podkreśliła jak ważne jest przypominanie o losach zesłańców młodemu pokoleniu, zacytowała fragment swojej książki … aby młodzi znali prawdę o tamtych czasach. W związku z tym skierowała prośbę do wójta gminy oraz dyrektora szkoły, aby dołożyć starań, by dramatyczne wydarzenia z tego okresu przetrwały w pamięci i świadomości kolejnych pokoleń poprzez ufundowanie Tablicy Pamięci Sybirakom w Janowicach Wielkich.