In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

it2012

podatki

rada

smieci

Naszą witrynę przegląda teraz 40 gości 
Użytkowników : 2
Artykułów : 2675
Zakładki : 6
Odsłon : 1849845

dzeilnicowy 

kryzys  

dzeilnicowy  

liczby

plinki

mapagminy1

wies

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, aby dostawać regularnie informacje o wydarzeniach w naszej gminie

cz

W ubiegły weekend (14.07-16.07) w Dworku w Mniszkowie odbyły się warsztaty wraz z plenerem fotograficznym zorganizowane przez mieszkańca Janowic Wielkich, przedstawiciela Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, p. Marka Janickiego. Motyw przewodni wydarzenia brzmiał: Rudawy w obiektywie.

Pan Marek jest laureatem prestiżowej nagrody Wielki Splendor Śląskiej Fotografii Prasowej, którą otrzymał w marcu br. za całokształt twórczości fotograficznej oraz fotografie przedstawiające pacyfikację kopalni Wujek w stanie wojennym.
Celem zorganizowanych warsztatów i pleneru było zintegrowanie dwóch profilów fotograficznych: fotografii reportażowej oraz krajobrazowej, a także wymiana spostrzeżeń i doświadczeń.
W zajęciach udział wzięli przedstawiciele dwóch kół fotograficznych: Towarzystwa Fotograficznego Pozytyw z Katowic oraz Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego z Jeleniej Góry.
Piątkowy wieczór rozpoczął się przywitaniem gości z Katowic oraz pokazaniem najciekawszych miejsc w Janowicach Wielkich, Miedziance i Mniszkowie. Goście mieli okazję zobaczyć Park „Zielona Dolina”, zjeść kolację w Browarze Miedzianka, przenocować w Dworku w Mniszkowie.
W sobotę w Dolinie Pałaców i Ogrodów odbył się plener fotograficzny. Fotografowie odwiedzili 4 pałace (w Bobrowie, Wojanowie, Łomnicy i Karpnikach), gdzie uwiecznili piękno architektury. Kolejnym punktem programu był wyjazd do Bolkowa, celem uczestnictwa w wydarzeniu pn. „Castle Party”.
Pod wieczór uczestnicy warsztatów zgromadzili się na spotkaniu w pięknej dworskiej sali, gdzie właścicielka obiektu p. Helena Krajewska przedstawiła historyczne losy dworku, opowiedziała o architekturze i malaturze obiektu.
Po jej wystąpieniu rozpoczęła się cześć warsztatowa. Jako pierwszy głos zabrał p. Arkadiusz Gola, fotograf pracujący w Dzienniku Zachodnim. Prowadził wykład dotyczący fotografii reportażowej, w wypowiedziach bazując głównie na swoich pracach. Kolejno za nim, również o fotografii reportażowej mówił emerytowany fotoreporter pracujący niegdyś dla takich gazet jak: Panorama, Gość Niedzielny, laureat prestiżowej nagrody Word Press Photo, p. Bogdan Kułakowski.
Wykłady przeplatane były twórczą dyskusją, pokazującą różnorodne podejścia do fotografii, zahaczające o aspekt roli fotografii w komunikacji miedzyludzkiej. Oprócz, wysłuchania wykładów, wymiany doświadczeń uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzeć tzw. wystawę sznurkową zorganizowaną przez Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne. Polegała ona na wyeksponowaniu prac poprzez przyczepienie ich za pomocą spinaczy do sznurka rozciągnięto w dworskim obiekcie. Organizator zadbał również o zewnętrzne otoczenie dworku. Wokół budynku zostały rozstawione sztalugi przedstawiające kolejne prace JTF.
W części warsztatowej udział wziął Wójt Gminy Janowice Wielkie, p. Kamil Kowalski, który swoim patronatem objął wydarzenie.
Sobotnie spotkanie zakończyło się w serdecznie atmosferze, przy ognisku z miłą dyskusją na ustach.
Ostatni dzień wydarzenia przeznaczono na wycieczki krajoznawcze po Rudawach Janowickich.
Pragnieniem p. Marka Janickiego jest sprawienie, aby zorganizowane przez niego warsztaty oraz plener fotograficzny stały się cyklicznym wydarzeniem przy współpracy z różnymi towarzystwami fotograficznymi. Na dzień dzisiejszy p. Marek planuje zorganizować na początku października spotkanie z Towarzystwem Fotograficznym z Bełchatowa.
Motywacją do działania jest pozytywny odzew oraz ogólne zadowolenie i usatysfakcjonowanie środowiska fotograficznego po trzech dniach spędzonych w Rudawach Janowickich.